logo
Vyrobeno ve
spolupráci s
Logo ŘSD
Přepnout na dopravniinfo.cz
logo
Vyrobeno ve
spolupráci s
Logo ŘSD
logo
  • Všechna videa
  • Jižní Čechy
  • Jižní Morava
  • Moravskoslezsko
  • Olomoucko
  • Praha a Střední Čechy
  • Severní Čechy
  • Východní Čechy
  • Vysočina
  • Západní Čechy
  • Zlínsko
  • Bezpečnost na silnicích
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů
  • Kontakt
  • O projektu
powered by TV POLAR
Cookies

Váš prohlížeč nepodporuje HTML5 video. Zde je odkaz na video.

 Video si můžete stáhnout k volnému užití 

Riziková křižovatka ve Slatiňanech, řidiči s ní mají problémy

Východní Čechy  |  28. 4. 2025

Na spojnici silnic I/37 a II/324 u Slatiňan bývá rušno. Končí tady obchvat Chrudimi a Slatiňan, ze kterého auta míří dál na Nasavrky. Právě zde se nachází křižovatka, která dělá řidičům potíže.

Silnice patří mezi nejvytíženější dopravní tahy Pardubického kraje. Podle Ředitelství silnic a dálnic ji denně využije průměrně 12 000 vozidel. A to výrazně zvyšuje riziko právě v místech napojení, jako je tato křižovatka.

Radka Binhaková, krajská koordinátorka, BESIP: „Ty nehody zde dále nemají jako hlavní příčinu překročení rychlosti.‘‘

Přesto Slatiňany požadovaly snížení povolené rychlosti v tomto úseku na 70 km/h. Policie ale návrh zamítla s tím, že parametry křižovatky považuje za dostatečně bezpečné. Místo toho by se měl u křižovatky instalovat informativní radar. Na základě jeho měření sice řidiči nebudou dostávat pokuty, upozorní je ale na překročení povolené rychlosti.

Radka Binhaková, krajská koordinátorka, BESIP: ‚‚Nesprávné odbočování zde právě v tomto pruhu, kde řidiči najedou, odbočují vlevo může vzniknout tím, že neodhadnou rychlost přijíždějících vozidel právě od Chrudimi a začnou úkon odbočování v nesprávnou dobu.“
Radka Binhaková, krajská koordinátorka, BESIP: ‚‚V roce 2024 v tomto konkrétním místě je to 6 nehod, jedna s příčinou nevěnování se řízení, což je obecně nejčastější příčina dopravních nehod nebo jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod v České republice. Další bylo nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky a poslední 4 nehody byly právě při nesprávném odbočování. ‘‘

A ani letošní rok se neobešel bez nehody.

Radka Binhaková, krajská koordinátorka, BESIP: „V letošním roce 2025 tady za leden a únor je to jedna nehoda, jejíž příčinou bylo nesprávné odbočování. Řidič nebyl připoután bezpečnostními pásy a utrpěl lehká zranění.“

Podle statistik Policie ČR se v roce 2024 stalo v České republice více než 12 000 dopravních nehod právě v křižovatkách. To je téměř čtvrtina všech nahlášených nehod.

K tématu:

Řidiči často neumí přizpůsobit rychlost stavu vozovky, platí to i v Mladé Boleslavi 02:19

Řidiči často neumí přizpůsobit rychlost stavu vozovky, platí to i v Mladé Boleslavi

Praha a Střední Čechy | 11. 3. 2025
Když se vydáte autem po Česku, narazíte na stovky dopravně rizikových míst. Jedno takové mají i v Mladé Boleslavi na dálnici D10 vedle naší největší automobilky. Jako nejčastější příčina nehod je zde uváděno nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky. Pod tím se dá představit mnohé a proto jsme si o tomto místě povídali s odborníkem. Oldřich Kassl, krajský koordinátor Besip: „My víme, že třeba na dálnicích nebo na rychlostních silnicích, když se nám například rozjede spára nebo se tam objeví nějaký výtluk, tak na to mohou řidiči najet, mohou si poškodit samotné auto, ale spousta reakcí je taková, že jedu a najednou přijde obrovská rána do podvozku a ten řidič se doslova lekne, takže může dupnout na brzdy nebo strhnout volant, jenom z toho důvodu, že se opravdu lekl.“ To se může stávat ale jen velmi náhodně. V zimních měsících je to ale více pravděpodobné, protože zima, sníh a led asfalt trhá a závada na silnici se může objevit zcela nečekaně. Také záleží na tom, zda jedeme za světla nebo za tmy. Díra může být vidět na poslední chvíli, ale je možné ji odhalit. Základem je ale mít obě ruce na volantu a předvídat. Oldřich Kassl, krajský koordinátor Besip: „Kdyby se něco takového stalo, tak už je to dávno označené, protože Ředitelství silnic a dálnic má neustálý dozor nad silnicemi a dálnicemi. Určitě to bude označené a to dost dopředu patnáct set až dva tisíce metrů a je to jenom o tom přizpůsobit rychlost a nevlétnout do toho. Při náhlém porušení dálnice je to samozřejmě už něco jiného.“ Takový výtluk může s vozidlem napáchat pěknou paseku, hlavně při vyšších rychlostech. Náklaďák si toho skoro ani nevšimne, v případě osobáku je to daleko horší. Oldřich Kassl, krajský koordinátor Besip: „Už jenom, když si to vezmeme od začátku, tak je to průraz pneumatiky nebo i trhnutí volantem, protože ta díra může vybočit směr jízdy. Další věc je lidský faktor, to znamená, že i když jedu třeba stovkou a do něčeho vlétnu, tak to udělá obrovskou ránu, bojím se o sebe, bojím se o automobil a můžu panicky udělat něco, co bych třeba v životě neudělal.“ Pozor dejte nejenom na rozbitou vozovku, ale i na počasí. Tady pomůže zejména plánování trasy a v případě špatného počasí si dát časovou rezervu a neslibovat někomu, že dorazím jako obvykle. Spěchání se totiž může krutě vymstít.
Dálnice D1 v Bohumíně u polských hranice je kvůli následkům povodní stále uzavřena 02:27

Dálnice D1 v Bohumíně u polských hranice je kvůli následkům povodní stále uzavřena

Moravskoslezsko | 20. 9. 2024
Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko. V Bohumíně na komunikaci totiž stále přitéká voda ze zaplavených lokalit. Kritické místo je nyní asi 6 kilometrů před hranicemi s Polskem, kde rozvodněná Odra zlikvidovala nedostavěnou hráz, která měla komunikaci před velkou vodou ochránit a vylila se na cestu. Pracovníci nyní z dálnice odstraňují nánosy kamení a bahna. Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Dnes v noci tady pracoval bagr, dva vysokokapacitní nakladače a točilo se tady 8 kapacitní náklaďáků, které odvezly 1500 tun kameniva, šotoliny a dalšího materiálu, který tady byl přímo na tělese dálnice řekněme nanesen v průběhu toho zatopení řekou Odrou.” Mezitím už se hasiči snaží odčerpat vodu pomocí vysokokapacitního čerpadla, ale voda bohužel stále přitéká. Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Ačkoliv bych velice rád, přesně řekl všem, a to nejen na Ostravsku, ale především tranzitujícím řidičům a dopravním společnostem, kdy pustíme D1 kolem km 370, tak to říct nemohu, a to z toho důvodu, že ještě stále ještě stále proudí voda sem na přímo na dálnici. I když čerpáme, proud je pořád citelný. V tuto chvíli o zprovoznění dálnice D1, tady na 370. kilometru, rozhodne to, jaký je zdroj vody, která sem ještě proudí. Pokud je to voda ještě, která řekněme vznikla rozlivem řeky a už se sem jen stahuje, tak to vyřešíme tím čerpáním. Pokud ovšem by se ukázalo, že je to voda z Odry, která si upravila během povodně řečiště a začíná dotovat svým tokem tento dopravní uzel, tak je to věc, kterou bychom museli výrazněji stavebně řešit. Upozorňuji na to, že dálnici máme uzavřenou už od kilometru 361, což by se mnohým lidem, kteří to tady znají, mohlo zdát zbytečné, protože je tady téměř deset kilometrů volné dálnice, která by mohla jezdit. Mohla by, ale v tuto chvíli ji klíčově potřebujeme právě k tomu, abychom se tady mohli pohybovat s technikou, kterou potřebujeme k vyčištění dálnice právě v tomto místě.”
Začala stavba obchvatu Jablůnky, řidiči musí v okolí počítat se zvýšeným provozem nákladních aut 01:59

Začala stavba obchvatu Jablůnky, řidiči musí v okolí počítat se zvýšeným provozem nákladních aut

Zlínsko | 25. 9. 2024
Obyvatelé valašské obce Jablůnka se do tří let dočkají obchvatu. Ředitelství silnic a dálnic totiž zahájilo stavbu rozšíření silnice I/57 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Vznikne však zcela nová komunikace se čtyřmi pruhy. Ta naváže na úsek, který začíná u Vsetína a ŘSD ho zprovoznilo už před patnácti lety. Karel Chudárek, ředitel Správy Zlín, ŘSD: „První etapu stavby Semetín - Bystřička jsme dostavěli v roce 2009 a mysleli jsem si, že za pět až deset let budeme pokračovat. Bohužel se to podařilo po patnácti letech.“ Důvodem prodlení byl nedostatek peněz a propadlé stavební povolení. Stavba bude stát 1,7 miliardy korun. Za ně se vybudují čtyři kilometry a čtyři sta metrů nové silnice mezi Jablůnkou a Semetínem. Součástí stavby bude šest mostů, dva podchody pro pěší, pět protihlukových stěn a také jedno fotbalové hřiště, protože to stávající v Jablůnce leží v trase silnice. Karel Chudárek, ředitel Správy Zlín, ŘSD: „Pracovně jsme tomu několik let říkali obchvat Jablůnky, protože pro Jablůnku je to úleva, která přesune dopravu z centra města do neobydlené části.“ Během stavby ale budou muset obyvatelé Jablůnky počítat se zvýšeným provozem nákladních aut, protože bude potřeba navézt přes milion tun násypového materiálu. Silnice vzniká tak zvaně na zelené louce, takže současný provoz omezí jen minimálně. Problémy mohou nastat jen v případě Pržna. Tam se zatím bude jezdit po stávajícím mostě. K nové silnice se Pržno připojí komunikací, kterou ŘSD vybuduje od sjezdu Kateřinice. Teprve potom stávající most zboří a nahradí ho lávkou pro pěší. To vše bude trvat až do podzimu roku 2027, kdy má být silnice dokončena.

Další videa z oblasti

Poděbradovu a Ruskou ulici v Jičíně čeká výrazná proměna 01:47

Poděbradovu a Ruskou ulici v Jičíně čeká výrazná proměna

Východní Čechy | 30. 6. 2025
Lanový most na Fáblovce už drží sám 01:52

Lanový most na Fáblovce už drží sám

Východní Čechy | 26. 6. 2025
Výrazná úleva pro Mýto od aut se blíží 03:22

Výrazná úleva pro Mýto od aut se blíží

Východní Čechy | 31. 5. 2025
Zničené silnice za obchvat Svitav se opraví 01:30

Zničené silnice za obchvat Svitav se opraví

Východní Čechy | 28. 5. 2025
Mileta v přestavbě mění svoji podobu 01:31

Mileta v přestavbě mění svoji podobu

Východní Čechy | 25. 5. 2025
Kód pro vložení videa do stránky
<video width="560" height="315" controls>
  <source src="http://plainvod.polar.cz/videa/dopravniinfo/2025/04/25/vychodnicechy_250423_rizikovakrizovatkaveslatinanech_repo.mp4" type="video/mp4">
  Váš prohlížeč nepodporuje HTML5 video.
</video>