Začátek školního roku je tu a s ním i zvýšené riziko na cestách, především pro děti. Na bezpečnou cestu do školy by je měli včas připravit rodiče, zejména pokud je čeká první samostatná cesta. Nejrizikovější bývá přecházení přes silnici, je vždy nutné použít přechod, pokud je do padesáti metrů.
Martina Jablonská, preventistka KŘ PČR Moravskoslezského kraje: “Samozřejmě děti ještě nedokáží rozpoznat tu vzdálenost, proto je vhodné, aby je rodiče učili, pokud se tam nachází přechod pro chodce, aby ho děti využily, aby udělaly těch pár kroků navíc, aby si to nezkracovaly. Pokud silnice nemá přechod pro chodce, je vhodné učit děti, aby přecházely na rovném úsek, ne někde za horizontem nebo například za zatáčkou. Může dojít ke zbytečným kolizím. Pokud vidí, že se přibližuje vozidlo, dobré je počkat, až úplně zastaví, navázat na oční kontakt a klidně čekat na signál toho řidiče, že může přejít cestu. Důležité je také dětem připomenout, že sluchátka v uších zabraňují vnímat provoz a ruch kolem sebe a děti pak nemusí slyšet, že se blíží auto a může dojít ke zbytečné kolizi. To samé platí pro telefony v rukou.”
V blízkosti škol a přechodů pro chodce by měli být na pozoru také řidiči. Snížení rychlosti a zvýšená pozornost mohou předejít nehodám, které by mohly mít i tragické následky. Moravskoslezská policie i strážníci ve městech se na tyto kritické body zaměří a zvlášť v prvních dnech školního roku budou dohlížet na bezpečný provoz u škol.
Martina Jablonská, preventistka KŘ PČR Moravskoslezského kraje: “Děti jsou pořád v režimu prázdnin, jsou pořád nesoustředěné a důležité je, aby si řidič uvědomil, že v okolí škol se může nacházet větší koncentrace dětí. Může pak nějaké rozjařené dítě vběhnout do vozovky. Je dobré ubrat na rychlosti a vnímat okolí koleme sebe.”
Bezpečnost dětí mohou výrazně zvýšit také reflexní prvky na oblečení nebo aktovce, zejména za snížené viditelnosti.