Hlavní město Praha. Pražský okruh. Na mnoha místech se řidiči setkávají s křížením dálnic, exitů a nájezdů. A jsou tady i křížky po mnoha tragických dopravních nehodách.
24. duben 2020. Dopravní nehoda dvou dodávek, dvou osobních automobilů a motocyklu skončila tragicky. Zemřela žena z jedné z dodávek a další čtyři lidé se těžce zranili.
Jde o pouze jedno z mnoha míst, u kterých se často při vysokých rychlostech sjíždí a najíždí na dálnici? Na co myslet, když podobnými úseky projíždíme?
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Je to místo s velkou koncentrací dopravy, hlavně když je nějaká silnější dopravní špička, tak se opravdu dá očekávat, že tam budou docela značné průplety vozidel, bude tam celá řada řidičů, kteří se budou snažit vyjet z toho připojovacího pruhu přímo před nás, protože nebudou chtít zůstat na konci a čekat, až se tam vytvoří příslušná mezera. V tomto případě je na prvním místě ostražitost, případně i zvolnit tempo jízdy. Když vidím, že jsou tam vozidla, která se chtějí připojit, tak kolegiální a vlastně nejvíce bezpečné je to, že sundám nohu z plynu. Ve vhodný okamžik vytvořím mezeru tak, aby se tam ty automobily bezpečně vešly. To je to optimální řešení. Samozřejmě je tady určitý český zvyk nebo někdo říká zlozvyk: když to jde, tak najedu do levého pruhu a nechám je, aby se připojili. Ono je to i kolegiální, ale bohužel je to v rozporu s pravidly silničního provozu, takže na každém nechávám, jak se s tím poradí, jestli se bude chovat kolegiálně, ale v rozporu s pravidly nebo naopak pojede svůj pruh s tím, že jste povinni, když se tam zařazujete, se chovat tak, abyste mě neohrozili. Ten řidič, který jede v průběžném pruhu, nesmí být ohrožen. Pak samozřejmě ti, co tam najíždějí, tak řada řidičů dělá tu chybu, že tam najedou, jsou relativně pomalí, protože projeli nějakým obloukem a pak v té malé rychlosti se snaží za každou cenu dostat do průběžného pruhu. Velice často na dálnicích bývají ty připojovací pruhy dlouhé, aby člověk mohl zrychlit, srovnat rychlost jízdy s těmi, co jedou v průběžném pruhu a potom se bezpečně a plynule zařadit mezi ta vozidla. Pokud bychom byli v situaci, že ten připojovák je dlouhý a kolem nás jedou kamiony 80 km/h, tak není od věci zrychlit v tom připojovacím pruhu, podjet je zprava a potom se zařadit před ně. Pokud jedou vozidla v připojovacím nebo odbočovacím pruhu rychleji než vozidla v těch pruzích průběžných, tak se to nepovažuje za předjíždění a je to povoleno. Je dobré si toto nacvičit a tu délku připojovacího pruhu využívat v maximální možné míře.”