Tramvajový pás, tedy speciálně vyhrazený pruh na silnici pro tramvajovou dopravu. Jde o důležitý prvek městských dopravních systémů. Jeho primárním úkolem je zajištění plynulosti, spolehlivosti a také bezpečnosti tramvajové dopravy.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Když je tramvaj na zvýšeném, výjimečně na sníženém tramvajovém pásu, to známe z těch větších měst. Nebo když je tramvajový pás na úrovni s vozovkou. Když máme ten zvýšený pás, tak většinou je to uprostřed, ale ne vždy. Mohou jezdit i po pravé straně, jsou taková města. Kdo to tam nezná, tak bývá kolikrát překvapen, že se tam objevila tramvaj. Tak tady platí, že na ten pás mohu najíždět jen příčně a to jen na místě je k tomu určeno. Je jiná situace, kdy máme kolejiště v úrovni s vozovkou, čili řekněme, že ta tramvaj jezdí ke straně, je tam dostatek místa mezi tramvají a mezi těmi chodníky nebo tím pravým obrubníkem, tak já mohu kolem tramvaje mohu projíždět, nepovažuje se to za vzájemné předjíždění. Je to stejné, jako když tramvaj jede po tom zvýšeném pásu, ale musím mít jistotu, že se tam vejdu. Pokud bych ji neměl, tak musím za tou tramvají být v dostatečné vzdálenosti, abych nevadil průjezdu těch ostatních řidičů, kteří se tam vejdou. Když je ten tramvajový pás v úrovni s vozovkou, tak tam mohu najíždět, jako když najíždím na silnici, odbočuji, mohu přes ten pás předjíždět, ale zase platí, že tramvaj nesmím ohrozit, ale já jí nesmím ani vadit.”
A co situace, kdy jedeme za tramvají? Kromě míst, kde to dovoluje značka, ji nesmíme předjet. Velký pozor dejte na cestující, kteří se pohybují na nástupních ostrůvcích. Projíždět kolem nich můžete pouze s náležitou opatrností.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Pokud by snad ty refíže nebyly, a jsou takové situace, že tam místo není, čili tramvaj je uprostřed a lidi přebíhají přes vozovku. Tak už je to značené a my musíme počítat s tím, že lidé budou vystupovat z tramvaje do vozovky a nastupovat do tramvaje. Takže tramvaj zastavuje, my jsme povinni zastavit za ní. Pakliže se jedná o soupravu tramvají, taková ta dvojčata, dvě různě spřažené, tak ta souprava je považována jako jedno vozidlo. Pokud je tam více těch souprav, tak stojíme za druhou z nich. Pokud by tam stály tři soupravy, stojíme za druhou z nich. Ta třetí stejně už nemůže ty cestující pustit ven. Teď kdy se rozjedeme? Rozjedeme se v případě, že ty cestující neohrozíme.”
policista Horymír: "Když čekáš, až vystoupí cestující z tramvaje, která zastavila na místě bez ostrůvku, nejlepší je počkat, až se tramvaj znovu rozjede. Je to bezpečnější než riskovat a vyrážet dřív. Pamatuj, že pár vteřin čekání může ušetřit hodně potíží."
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Někdy se stane, že se zavřou dveře a někdo tam uvízne. Ten řidič tramvaje vidí na kontrolce, že mu tam něco svítí, tak otevře dveře, aby se to tam uvolnilo. Nebo někdo může říct, že vystoupí a skočí tam, ale my už jsme rozjetí.”