Blinkry, neboli směrová světla. Základní bezpečnostní prvek každého motorového vozidla. Společně s řidičem mají za úkol signalizovat ostatním účastníkům provozu změnu směru jízdy. Ať už se jedná o odbočování, přejíždění mezi jízdními pruhy nebo zastavování u kraje vozovky. Správné a včasné použití blinkrů může zabránit mnoha dopravním nehodám. Odpovídající používání blinkrů je nejen zákonem daná povinnost, ale především projevem respektu a ohleduplnosti vůči ostatním.
policista Horymír: “Řidiči, co nezapínají blinkry, jsou jako kouzelníci, kteří ukážou trik, ale zapomenou na odhalení. Diváci čekají na pokračování, ale místo toho se jen ztratí v dýmu!"
Může se ale stát, že blinkry mohou mít poruchu. V případě, že nefungují, řidiči za vozidlem nemají možnost předvídat manévry řidiče před nimi, což může snadno skončit kolizí. Jak se tedy chovat za volantem, pokud tato světla vypoví službu?
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Když nefungují blinkry, tak si mohu pomoct, že když pojedu doleva, tak levá ruka, jedu doleva. Ale co když pojedu doprava, tam už nedosáhnu. Takže se ruka ohne do pravého úhlu. Není to, že zdravím a kynu, ale že jedu na druhou stranu, vpravo. Pokud by to snad nebylo vidět, tak je potřeba raději zastavit někde u okraje, abychom nikomu nepřekáželi, někoho neohrozili a počkáme, až se ten prostor uvolní a odbočíme potom bez nějakého ukazování, ale jsme tam sami, nikomu nemůžeme ublížit. A pokud by tam byl silný provoz a potřebovali bychom i tak odbočit, tak za pomocí nějaké osoby, která zastaví provoz nebo to pohlídá. Rozhodně nemůžeme jezdit bez toho, že bychom ukázali, když kolem nás jsou auta. Pakliže to není vidět nebo to není vhodné a mohlo by to zaniknout, tak raději na vhodném místě zastavím, počkám a manévr provedu, až tam bude dostatek místa, abych nikomu neublížil.”