Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Jsou to situace, kdy máte průběžné pruhy, jdou vedle sebe, jeden z těch pruhů končí. Vlastně se musíte zařadit do těch zbývajících pruhů, respektive do toho zbývajícího pruhu. Typická situace: dva pruhy jedním směrem a třeba ten levý bude končit a ta auta, co jsou v levém pruhu se musí zařazovat do toho pruhu průběžnému.”
Klíč k plynulému provozu. Zipování. Technika, jejíž název vznikl přirovnáním k mechanismu zipu u oblečení. Je skutečně efektivní a umí Češi zipovat?
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Kdyby zipování nebylo, tak vlastně při tomto šrumci dopravním ti, kteří by byli v pruhu, kteří končí, by měli velkou smůlu a stáli by tam nekonečně dlouho nebo by se tam mezi auta agresivně zařazovali. Takže se vymyslel poměrně geniální trik a dělá se to tak, že vlastně se auta před tou překážkou průběžně zařazují do toho pruhu průběžného. Jedete v průběžném pruhu, který nekončí, auta přede mnou, tady jsou auta vlevo, pustím tam toho zleva, přejedu já. Ten, co je za mnou, tak zase pustí toho, co je v levém pruhu. Čili takhle se nám ta auta zařazují. Když se to dělá dobře, tak to zpomalení by nemuselo být nějak markantní a poměrně to odsejpá.”
policista Horymír: “Zipování je jak tanec - když všichni známe kroky a střídáme se v rytmu, všechno klape. Ale když někdo začne improvizovat, končí to šlapáním na nohy.”
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Samozřejmě je potřeba, když už se člověk blíží do toho bodu, tak si říct, že se bude zipovat a v jaké jsem pozici. Je dobré už mít před tím místem mít spočítaná auta a říct si třeba dobře, přede mnou je modré auto. A támhle ten žlutý se bude řadit mezi mě a toho, co je přede mnou. Čili už přesně vědět, které z těch aut se tam zařadí. Otázka také je, kde to použít to zipování. Ono to totiž není přímo dané zákonem. Prostě se zipuje. Ale kde. Bezprostředně před místem, kde se ty pruhy spojují nebo dvě stě metrů před tím? Ona celá řada řidičů, a není to jen v Česku, se snaží co nejdřív zařadit do pruhu průběžného a ten levý pruh bývá prázdný. Člověk, který tam vjede, tak ho všichni považují za nezdvořáka. Hele, on všechny předjel. Ale on na to má právo a udělal to nejlépe, jak mohl. Všechny předjel a zařadil se mezi ta auta.”
policista Horymír: “Zipování je jako společný úklid po večírku - když každý bere na sebe kousek práce a střídá se, je to hned. Ale občas se bohužel najde někdo, kdo místo pomoci radši zakopává o vysavač.”
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Když se zařazuji, tak vždy musím mít jistotu, že ti, kteří jedou v tom pruhu průběžném, o mně vědí a pustí mě tam. Může tam být někdo, kdo si to neumí spočítat nebo je tam někdo, kdo vás tam nepustí. Byť je to v rozporu s pravidly. Tohle je dobré vědět, aby tam nedocházelo ke zbytečným nehodám.”