Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Dalo by se říct, že to nejhorší, co může řidiče potkat v silničním provozu, je srážka s drážním vozidlem s vlakem. Máme asi sedm a půl tisíce železničních přejezdů v ČR. Dalo by se říct, že jsme jedna z přejezdových velmocí v rámci EU.”
Železniční přejezd je vždy označen křížem, může mít světelné signalizační zařízení nebo závory. Řidiči ho poznají i díky značkám, které signalizují, že se k němu blíží.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Pakliže je to jenom kříž a není tam to bílé blikání, tak jedu minimálně 50 metrů před tím přejezdem už maximálně třicítkou. To je jedna z těch zásad. No, pokud by to bylo blikání bílým světlem tak padesát metrů před přejezdem, maximálně padesátkou. Tohle je potřeba dodržovat. Blížíme se k přejezdu. A teď, jak je to vlastně? Budu se rozhlížet, nebudu se rozhlížet? Řidič, který najíždí na přejezd, je vždy povinen se přesvědčit o tom, že ho může překonat. Čili pakliže je tam kříž bez toho bílého světla, tak přijedu, mrknu. Pakliže je tam stopka, někdy se stává, že je tam stopka, protože tam je opravdu špatně vidět. Je dobré tu stopku respektovat. Ale je třeba zastavit tak, abych na ten přejezd už viděl, ale ještě nepřekážel. Není nic horšího než zastavit půlku auta na přejezdu. Je sice fajn, že vidím, ale to může být jeden z posledních pohledů v životě. Takže opravdu najít si to správné místo, už vidím, ale ještě nepřekážím. Pokud to tam není, je potřeba snížit rychlost jízdy třeba i na jedničku, mrknout a přejíždíme dál. Jestliže vidíme nebo slyšíme přijíždějící železniční vozidlo, už na ten přejezd nesmíme.”
policista Horymír: “Rozhlédnout se na železničním přejezdu je jako zkontrolovat, jestli máš padák, než skočíš z letadla. Když vlak narazí do auta, je to jako když obrovský parní válec přejíždí přes plastový kelímek. Pamatuj, vlak má vždycky přednost, ať se ti to líbí nebo ne.”
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Řada řidičů si říká, že když to bíle bliká, tak vlak nemůže jet a já tam můžu vletět vysoko nad padesátku a nemusím se ani podívat. Mám jistotu, že tam vlak nejede. Ale ona to není pravda. I v tomhle případě, když to bliká, tak maximálně padesátka a musím se vždycky přesvědčit o tom, jestli nepřijíždí železniční nebo drážní vozidlo. Když přijíždíme přes přejezd, tak taky musíme mít jistotu, že můžeme pokračovat v jízdě za ním. Čili jestliže třeba to za ním vázne, a to jsou třeba situace, kdy tam máme souvislý proud vozidel, tak si musíme říct, no dobře, ale já nejsem schopný tím autem projet. Mám třeba přívěs a zůstanu stát před ním až do té doby, než se vytvoří dostatečný prostor za ním, abych mohl pokračovat v jízdě. Těch řidičů, kteří tam uvíznou a pak se tam modlí, aby se neobjevil vlak, tak každý den potkáváme celou řadu. Takže na to je fakt dobré pamatovat.”
A pamatovat také na to, že každý přejezd je označen unikátním kódem. Na zadní části výstražných křížů.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “A to je potřeba říct buď policistům, nebo třeba na lince 112. A oni už jsou pak schopni velice rychle informovat strojvedoucí nebo tu dráhu, že v této oblasti stojí auto na přejezdu, aby vlak zastavil a nejel dál, než se to tam vyřeší.”