Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Od prvního listopadu do konce března v případě, že panují zimní podmínky, čili máme na silnici vrstvu sněhu, led, náledí nebo se dá předpokládat, že se tak stane, tak jsou řidiči povinni jet na zimních pneumatikách.”
Zima za volantem, to je celá řada výzev. Studené počasí, mráz a sníh si žádají nejen opatrnost, ale i přípravu na jízdu.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “První věc je mít auťák v pořádku. Není nic horšího, než když vyjedeme s autem, který má slabou baterku a slabé dobíjení. To se nám může náramně vymstít, protože opravdu když jsou mrazy, tak je to náramná zkouška toho vozidla. Ale co je důležité, je osvětlení vozidla. Čili opravdu mít jistotu, že všechno svítí. Další věc když jedu, musím mít jistotu, že mi stírají stěrače, že nenechávají šmouhy. Další věcí je mít těch ostřikovačů skel, případně světlometů, nemrznoucí směs a když jedeme a je třeba řekněme sněhová břečka, tak je potřeba pravidelně zastavit a jít si otřít světla.”
policista Horymír: “Dostat se do sněhové šlamastyky bez sněhových řetězů, to je jako jít na bruslení v bačkorách. Můžeš se sice dostat na led, ale jakmile začneš klouzat, zjistíš, že na správnou výbavu je už pozdě.”
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Když se dostaneme ke značce Zimní výbava, čili symbol předek osobního auta a vločka, tak bez ohledu na to, jak to tam za tou značkou vypadá, a může být krásné počasí +10, je to tam krásné, suché, tak za tou značkou jedeme, jako kdyby tam byla klasická zimní atmosféra. Čili na zimních gumách. Sněhové řetězy prostě používáme v tom úseku až do momentu, kdy je značka konec. Povinnost používat sněhové řetězy a obecně vzato sněhové řetězy: je dobré je vozit do hor. I když tam ta značka není. Dostaneme se třeba na úsek, kde třeba dobrá zimní guma nebude stačit. Takže sněhové řetězy nasadíme, ale ovšem tam, kde je souvislá vrstva sněhu. Nemůžeme s nima jet třeba po asfaltu, protože bychom jednak poškodili asfalt, jednak to nesvědčí řetězu a vlastně ani pneumatikám. No a maximální rychlost jízdy je do padesáti kilometrů v hodině, když máme řetězy. Dobré je si koupit kvalitní řetězy. Řada lidí si řekne, že teď mám krásnou jistotu, hezký řetězy, ty mě podrží. No jo, ale nevyzkouší si jich nasazení. Teď přijedete do extrémních zimních podmínek. Tma, fičí, za váma stojí kolona aut, vám to hrabe. No kruci, jak to tam mám nasadit? Je dobré si to zkusit nanečisto někde v garáži nebo před barákem. Jak se vlastně ty sněhový řetězy nasazují? Jak je zajistit a utáhnout tak, aby na tom na tom kole seděly?”
policista Horymír: “Zimní řízení, to je jako chodit po tenkém ledu. Chce to jemné kroky a ostražitost.”
Nezapomeňte, že hloubka dezénu zimní pneumatiky musí být minimálně čtyři milimetry. Nákladní auta mají předepsanou hloubku milimetrů, minimálně šest. Při nákupu se podívejte na testy pneumatik a poraďte se s odborníkem.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Řada lidí má drahá auta za skutečně nemalý peníze, nabité asistenčními systémy a jezdí na přinejlepším průměrně kvalitních pneumatikách. Čili je to úplně nesmysl, protože auto může být sebeschopnější, ale ty pláště rozhodnou o tom, jestli se ten pokyn z toho auta dostane na vozovku a to auto se podle toho tak zachová. Čili na gumách se rozhodně nevyplatí šetřit.”