Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Vlastně kruhový objezd, co to je. Jsou to křižovatky s kruhovým objezdem. Setkáváme se s nim opravdu velmi často.”
Tak často, že Česko se stalo doslova velmocí kruhových objezdů. Jejich počet za poslední roky výrazně stoupl, ale na místech, kde vznikly se prokazatelně snížil počet nehod a zranění.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “Můžeme se podívat i do statistik nehod, že pokud někdo v daném roce v Česku někdo na kruháku umřel, tak to nebylo zpravidla kvůli vzájemné kolizi vozidel, ale třeba jen proto, že ten kruhák přehlédl a ve vysoké rychlosti narazil do jeho pevného středu.”
Kruhové objezdy také ulevují intenzitě dopravy. Spousta řidičů ale stále neví, jaká pravidla na těchto místech platí.
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “První věc je, kdo má přednost. Vždy se řídíme dopravními značkami. V České republice to zpravidla je tak, že kdo je na kruhovém objezdu, je na hlavní, kdo tam vjíždí, má značku Dej přednost v jízdě, výjimečně Stop, kdyby tam opravdu nebylo vidět. Kdyby tam nebylo žádné dopravní značení, platí přednost zprava, čili ti, co jedou po kruhovém objezdu by museli dávat přednost zprava.”
policista Horymír: “Kruhový objezd, dámy a pánové, není místo pro improvizaci. Při vjezdu si nechte své signály pro sebe. Vždycky jedete doprava - ani nechcete jet jinam, věřte mi. Teprve když se chystáte odbočit ven, zapněte ten blinkr. Je to jako říct ostatním: 'Pozor, jdu tudy.' A když přejíždíte z pruhu do pruhu, taky blikněte. Představte si to jako zdvořilostní gesto v davu: 'Promiňte, snažím se dostat k východu.”
Na mnoha kruhových objezdech řidiči narazí na více pruhů. Jak s nimi naložit?
Roman Budský, dopravní expert, Platforma VIZE 0: “U nás si můžete vybrat, ve kterém pruhu pojedete, pokud je vícepruhový. Můžete jet v tom prostředním nebo i ve vnitřním. Češi mají takovou zálibu, že často jezdí v tom nejkrajnějším vpravo, abych neměl problémy při vyjetí. Nic proti tomu, trochu to sice snižuje kapacitu kruhového objezdu, hlavně když někdo vyjíždí až na druhé straně. Doporučuji ctít takové to pravidlo, že ve kterém pruhu jsem před křižovatkou, v tom pruhu jsem i za ní. Čili když budu v levém pruhu před kruhákem, tak najedu do levého. Samozřejmě nastane situace, kdy budu chtít z toho kruhového objezdu vyjet, takže se budu muset dostat do pravého pruhu, čili včas se tam přeřadit. Ale může se mi stát, že se mi to nepodaří. Jediné rozumné řešení je, že si ho dám ještě jednou. Není nic horšího, než to zašlápnout, čekat na to, až bude vpravo volno, protože ten, co je za mnou, s tím nemusí počítat a dojde k parádní ráně, hlavně když je třeba trochu přehledný ten prostředek kruháče, že se navzájem nevidíme. A pak ještě jedna taková rada. Některé kruhové objezdy jsou takové kompaktnější a vjezdy a výjezdy jsou tam natěsno. Když tam najíždím a vidím auto, že bliká, tak je dobré si říct: “Bude opravdu odbočovat nebo chce odbočit až tady. Někteří řidiči, než tam ten blinkr dají nebo dají ho raději předčasně radši. Takže nenechat se tam vlákat s tím, že on bliká, tak určitě odbočuje. Do poslední chvíle pozoruju to auto, co je v té přednosti a pokud nemám jistotu, že se mineme nebo že nedojde ke kolizi, tak radši zastavím a počkám, až se ta situace vyjasní.”