Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “Bezpečnostní pásy jsou dnes už tradičním, ale pořád jedním z těch nejúčinnějších bezpečnostních prvků ve vozidlech.”
Povinnost poutat se v osobních vozidlech v Česku bez výjimky začala platit v roce 1990. Důvody, proč je důležité bezpečnostní pásy používat, jsou jasně zdokumentovány a podloženy výsledky vědeckých studií.
Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “Je jednoznačné, že ten pás životy zachraňuje.”
Bezpečnostní pásy musí být prioritou pro každého řidiče a cestujícího, a to zcela bez ohledu na délku cesty nebo třeba typ vozidla.
Bezpečnostní pásy i podle odborníků hrají důležitou roli i v prevenci sekundárních nehod. Nepřipoutaní cestující jsou nebezpeční sami sobě i ostatním. Například při rychlosti 50 km/hod. zažijí při nárazu sílu odpovídající pádu ze třetího patra na betonovou plochu.
Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “Při těch opravdu tragických nehodách, kdy dojde ke srážce ve vyšší rychlosti, tak to tělo člověka třeba na zadním sedadle, vyvine dopředu takovou energii a hmotu, že vlastně zraní nebo usmrtí lidi na přední sedačce. Kromě toho, že já sám nejsem chráněn. Čili jakékoliv mýty a úvahy o tom, že někdy je lepší být nepřipoutaný, jsou spíše báchorky.”
Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “U dětí je to samozřejmost. Dnes už myslím, že každý zodpovědný rodič nebo prarodič to dítě vždycky poutá. Důležité je také správně použít tu dětskou autosedačku, to znamená, že nesmí to být volně, nesmí ten pás být přes krk. Nemělo by to dítě třeba být v nějaké tlusté bundě, aby se z toho nevyvléklo. Ale pokud je ta sedačka správně použita, tak to je u dítěte základ bezpečnosti. 30 procent lidí, kteří na našich silnicích umírají celkově, je právě nepřipoutáno. To znamená, že 30 procent z těch, kteří umřou na českých silnicích, je bez pásu. Kdyby ten pás měli, tak ne všichni z nich, ale určité podstatné procento z nich by tu nehodu přežilo.”"